Karnı Acıkanlar İçin: Bol Yumurtalı Krep

12 Temmuz 2012 Perşembe 15:55


Bu aralar iştahım fazlasıyla açık olduğu için, çok sevdiğim bir yiyeceğin tarifini vermek istedim. Krep, çocukluğumdan beri annemin yaptığı ve yediğim bir hamur işiydi. Daha sonradan, ben de öğrendim ve krep tarifi üzerinde kendimce değişiklikler yaparak daha lezzetli hale getirdim :) 

Malzemeler:
3 yumurta (Normali 1 yumurtadır.)
4 bardak süt
2 çay kaşığı tuz
Un

Tüm malzemeler blender ile çırpılır. Unun miktarını öyle bir ayarlamalısınız ki, akışkan bir hamur elde edebilesiniz. Yani kek hamuru gibi yoğun kıvamlı olmamalı. Daha sonra tavaya yağ bıçağının ucuyla tereyağı koyup eritin ve tavayı döndürerek tüm iç kısmının bu tereyağı ile yağlanmasını sağlayın. Sonra elde ettiğiniz akışkan hamurdan bir kepçeye yakın miktarda tavaya dökün ve aynı yağa yaptığınız gibi tavayı döndürerek hamurun yayılmasını sağlayın. Piştiği zaman ters çevirin arka tarafını da pişirin. Eğer evde süt yoksa su ile de bu tarifi uygulayabilirsiniz. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, krep en iyi domates ve peynirle gidiyor :) Tabii reçel ile yiyenler de var.

Eğer hamur açmayı, dolayısıyla açma börek yapmayı beceremiyorsanız, krep bu konuda da yardımınıza koşacaktır. Kreplerin arasına kıyma veya peynir koyup, üstüne beşamel sos ve kaşar peyniri rendesi dökerek fırına verdiğinizde, asla hamur olmayan bir börek ile karşılaşırsınız :)

Bu tarifi uygulayıp yiyecek olanlara, şimdiden afiyet olsun.

Bir de şunlara göz atsanıza :)

0 yorum