Google Adsense İle Nasıl Para Kazanılır? - Ders 2

15 Ocak 2014 Çarşamba 23:28Websitesi Yaratmak

Sitenize daha çok içerik girebilmek için, hakkında çok şey bildiğiniz bir konu ile ilgili site açmanız daha iyi olacaktır. Ne kadar çok içeriğiniz olursa, Adsense'e kabul edilme şansınız o kadar yüksek olur. Ayrıca ne kadar çok içeriğiniz ve ziyaretçiniz olursa, kazancınız da o kadar yüksek olur.

Öncelikle sitenizi nasıl pazarlayacağınızı öğrenmelisiniz. 10 sayfalık bir site yapıp da ayda 2000 lira kazanmayı hayal etmeyin. Bu gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Bu başlıkta, websitenizi yaratırken işinize yarayacak ipuçlarını bulabilirsiniz.

Website yapmak için bir domain, yani alanadına ve hostinge ihtiyacınız olacak. Siteniz için wordpress gibi hazır siteleri kullanmanız daha iyi olacaktır. Çünkü hem kullanımı kolaydır, hem de bir çok şey önceden düşünülmüştür. Bunun gibi hazır sitelerden hazır tema da seçebilirsiniz. Böylelikle tasarım sorunu ortadan kalkar. Genellikle wordpress veya blogger gibi hazır sistemlerde, adsense eklentisi bulunur. Bu şekilde reklamınızı siteye eklemeniz de çok kolay olur.

Adsense'e Nasıl Başvurulur?

Sitenizde 20-30 sayfa olduğunda, http://adsense.google.com/ adresinden Adsense' başvurabilirsiniz. Kabul edildiğinizde, size verilen reklam kodunu sayfanıza yapıştırabilirsiniz. Adsense panelinden reklamın yazı mı, resim mi yoksa her ikisi de mi olacağını seçebilirsiniz. Bu size kalmış bir karardır.

Dikey, yatay ve kare olmak üzere çeşitli boyutlarda reklam yayınlayabilirsiniz. Ayrıca reklamların renk düzenini de siz belirleyebilirsiniz.

Adsense İpuçları

Fazla sayıda ziyaretçi gelmesini sağlayın
Ziyaretçi olmadan Adsense'in hiçbir getirisi olmaz. Bu nedenle sitenizdeki trafiği arttırmak için ciddi emek vermeniz gerekir.

Tecrübe Önemlidir
Reklam boyutları, renkleri önemlidir. Deneye deneye en uygununu bulmalısınız. Reklamlar göze hoş görünmeli ve iyi bir yere konumlanmalıdır. Sitenizin arkaplan rengi ziyaretçinin gözünü rahatsız etmemelidir. Açık renkleri tercih edin. Eğer reklam yazıları kalın olursa, kullanıcının ilgisini çekeceğini düşünmeyin. Çünkü bu tam ters tepki yapabiliyor. Bunun nedeni ise, yazılar kalın olduğu zaman reklamın "Ben reklamım" diye bağırması...

Ücretli Hosting Kullanın
Bir hostinge para ödemek istemeyebilirsiniz. Ekonomik olarak bu sizi olumsuz yönde etkileyebilir. Ama, başarılı olmak istiyorsanız, az da olsa yatırım yapmalısınız. Eğer insanların ve arama motorlarının sitenizi ciddiye almasını istiyorsanız, ücretli hosting kullanmalısınız. Ücretsiz hostinglerin bir çok dezavantajı vardır, yavaş olmaları, sitenin bazı yerlerinde reklam yapmaları gibi... Ayrıca istedikleri zaman sitenizi kapatma hakkına sahiptirler. Tüm bilgileriniz yok olabilir! Eğer hostinginizin sahibi değilseniz, paranın da sahibi olamazsınız.

Üçüncü derste görüşmek üzere...

Bir de şunlara göz atsanıza :)

0 yorum