GPS Nasıl Kullanılır?

23 Ocak 2014 Perşembe 23:05GPS son yıllarda popüler olan ve açılımı Global Positioning System olan bir terimdir. Bir nevi navigasyon ihtiyacımızı karşılamak için ortaya çıkmıştır. "Navigasyon ihtiyacı" diye tabir ettiğimiz kavram, aslında gençlere yönelik. Çünkü biliyorsunuz, artık herkes herkesin nerede olduğunu biliyor, bilmekten ve bildirmekten de son derece memnunlar, o zaman bize laf düşmez :)

GPS, en temel tanımıyla, bir cihazın harita üzerindeki konumunu tespit eden yeni bir teknolojidir. Son zamanlarda özellikle arabalara takılan navigasyon cihazları, yol bulmada insanlara yardımcı olmaktadır. Karmaşık yollarda bile size yol göstererek yolunuzu kaybetmenizi önleyen bu cihazlar GPS kullanmaktadır. Ayrıca akıllı telefonlarda da bu özellik mevcuttur.

GPS kullanımı genel hatlarıyla aşağıda anlatılmıştır:

  • Hedefinizi girin. GPS otomatik olarak bulunduğunuz nokta ile hedef nokta arasındaki en kısa yolu hesaplar. Arabanızda GPS kullanıyorsanız, sadece haritada gösterilen yolu takip edin. Hedefinize kolayca ulaşacaksınız.
  • Bazı GPS cihazlarında ses özelliği de vardır. Size sesli olarak "sağa dön" gibi komutlar verirler. Ancak, siz yine de sağa dön komutunu aldığınız zaman sağda bir yol olup olmadığını kontrol edin :) Çünkü hala geliştirilme aşamasında olan GPS bazen hatalara yol açabiliyor.
  • Alternatif yolları da gözden geçirin. GPS'in en önemli avantajlarından biri de budur. Haritaya kuş bakışı baktığınızda, alternatif yolu kolayca bulabilirsiniz.
  • Önemli noktaları haritada işaretleyin. Örneğin bir benzinci gördünüz, bunu işaretlerseniz, o yoldan tekrar geçtiğinizde benzinci aramak zorunda kalmazsınız ve yerini elinizle koymuş gibi bulabilirsiniz.
  • GPS ile evinizin yolunu kolaylıkla bulabilirsiniz. Çünkü GPS geçtiği yollarında hafızasında tutar ve geriye dönebilmenizi sağlar.

Bir de şunlara göz atsanıza :)

1 yorum