Ana içeriğe atla

GPS Nasıl Kullanılır?GPS son yıllarda popüler olan ve açılımı Global Positioning System olan bir terimdir. Bir nevi navigasyon ihtiyacımızı karşılamak için ortaya çıkmıştır. "Navigasyon ihtiyacı" diye tabir ettiğimiz kavram, aslında gençlere yönelik. Çünkü biliyorsunuz, artık herkes herkesin nerede olduğunu biliyor, bilmekten ve bildirmekten de son derece memnunlar, o zaman bize laf düşmez :)

GPS, en temel tanımıyla, bir cihazın harita üzerindeki konumunu tespit eden yeni bir teknolojidir. Son zamanlarda özellikle arabalara takılan navigasyon cihazları, yol bulmada insanlara yardımcı olmaktadır. Karmaşık yollarda bile size yol göstererek yolunuzu kaybetmenizi önleyen bu cihazlar GPS kullanmaktadır. Ayrıca akıllı telefonlarda da bu özellik mevcuttur.

GPS kullanımı genel hatlarıyla aşağıda anlatılmıştır:

  • Hedefinizi girin. GPS otomatik olarak bulunduğunuz nokta ile hedef nokta arasındaki en kısa yolu hesaplar. Arabanızda GPS kullanıyorsanız, sadece haritada gösterilen yolu takip edin. Hedefinize kolayca ulaşacaksınız.
  • Bazı GPS cihazlarında ses özelliği de vardır. Size sesli olarak "sağa dön" gibi komutlar verirler. Ancak, siz yine de sağa dön komutunu aldığınız zaman sağda bir yol olup olmadığını kontrol edin :) Çünkü hala geliştirilme aşamasında olan GPS bazen hatalara yol açabiliyor.
  • Alternatif yolları da gözden geçirin. GPS'in en önemli avantajlarından biri de budur. Haritaya kuş bakışı baktığınızda, alternatif yolu kolayca bulabilirsiniz.
  • Önemli noktaları haritada işaretleyin. Örneğin bir benzinci gördünüz, bunu işaretlerseniz, o yoldan tekrar geçtiğinizde benzinci aramak zorunda kalmazsınız ve yerini elinizle koymuş gibi bulabilirsiniz.
  • GPS ile evinizin yolunu kolaylıkla bulabilirsiniz. Çünkü GPS geçtiği yollarında hafızasında tutar ve geriye dönebilmenizi sağlar.

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İliadin'i Nasıl Bıraktım? Otrivine-İliadin Bağımlılığı

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba :) Bugün biraz tıbbi bir konudan bahsedip sizinle tecrübelerimi paylaşacağım. Kendim bu konuda çok sıkıntı çektiğim için başkalarına da yardımcı olabilmeyi umuyorum. 2 ay kadar önce alerjiden veya sinüzitten (sebebini tam bilmiyorum) burnum aşırı tıkanmıştı ve işlerimi yapamıyordum. Evde de lanet İliadin vardı. Dayanamayıp bir fıs sıktım. O ne rahatlama... Dünyalar benim olmuştu 20 saniye içinde. Sonra içini okudum ve 4-5 gün kullanırım dedim. 4-5 gün kullandım ama burnum asla açılmıyordu. Sıkmayayım diyorum, yok geçmiyor, ne uyutuyor ne yemek yediriyor ne su içiriyor. Boğulacak gibi oluyorum. Böylece İliadin bağımlılığım başlamış oldu. Artık her gün günde 2-3 kez her deliğe 2-3 defa sıkıyordum. Bir süre sonra burnumun içi acımaya başladı ve koku alma duyumu kaybettim. İşte ben de o bağımlılardan biri olmuştum. Çantamda yedek İliadin taşıyordum. Yanımda olmadığında eyvah deyip eczane aramaya başlıyordum. Bu durum 1 ay ka

Tefal Moulinex Fresh Express Cube and Stick

Herkese tekrardan merhaba :) Ne zamandır kendime mutfakta bir rende yardımcısı arıyordum. Çünkü özellikle havucun hem salatasını hem de mezesini çok sevmeme rağmen rendelemek çok zor geldiği için, kollarım ağrıdığı için ve çalışan biri olduğum için neredeyse hiç yiyemiyordum. Biraz araştırdım ve Tefal'in sanırım Moulinex alt markasının Tefal Fresh Express isimli bir ürününe denk geldim. Ufak ve güzel bir alet, 150 lira civarında. Onu sipariş ettim, eve geldi, denedim, rendeyi çok güzel yaptı. Ama benim aklım youtube'da izlediğim, aynı markanın Cube and Stick modelinde kalmıştı. Ne yazık ki Türkiye'de satılmadığını öğrendim ve vergisini ödeyip yurt dışından almaya karar verdim. İnternet'in altını üstüne getirip sadece bir yerde bulabildim. Fransa'da üretiliyor sanırım, o yüzden Amazon Fransa'nın sitesinden aldım. Vergisiyle birlikte 500 lirayı buldu maalesef ama bence değer... Bu arada az sonra koyacağım resimleri malesef ben çekmedim. Ama e

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur ve Nasıl Eğitilir?

Kendimi bildim bileli bizim evde muhabbet kuşu vardır. Önce İbo vardı, tabiki konuşuyordu, 6 yaşında öldü. Sonra başka bir "İbo" aldık, o 11 sene yaşadı ve öldü. Son olarak bir "Çiko"muz var ki dünyalar tatlısı, yıkanmış haliyle resmini sol tarafta görebilirsiniz. En çok çenesi düşük olan kuşumuz Çiko oldu. Bu işte artık uzmanlaşmış biri olarak aldığınız muhabbet kuşlarını konuşturabilmeniz için size bazı ipuçları vermek istiyorum. Başta, çoğunuzun bildiği gibi muhabbet kuşunun konuşabilmesi için, erkek olması gerekiyor. Peki dişi kuşlar konuşmaz mı? Çok nadir de olsa bir kaç kelime söyledikleri görülmüştür. Ancak şakır şakır konuşması için kesinlikle erkek olması gerekiyor. Yani insanlardaki durumun tam tersi, kadınlar çok konuşur ya hani :) Peki bir muhabbet kuşunun erkek olduğu nasıl anlaşılır? Burnunun renginden. Eğer burnu renkli ise erkektir.Aşağıdaki resimde burnu renksiz olan dişi, renkli olan erkek. Diyelim bütün şartlar tamam, erkek bir muh