İş Görüşmelerinde Sorulan Sorular

24 Ocak 2014 Cuma 00:40İş aramak başlı başına bir tam zamanlı iş haline gelebilir. İş görüşmesine çağrılmak neyse de, gitmesi tam bir meseledir. Çünkü soruların yöneltileceği hedef nokta sizsinizdir ve bu durumdan oldukça rahatsızlık duyar, neler sorulacağını ve nasıl cevaplar vereceğinizi düşünerek günlerce prova yaparsınız. İşte bu noktada, bu yazı size bir nebze olsun yardımcı olacak.

Bir kere işe kabul edilmeme veya görüşmede beğenilmeme ihtimalini düşünmeyi bırakın. Kendiniz hakkında ve çok yakında gideceğiniz iş görüşmesi hakkında pozitif düşünceler geliştirin. Bu iş görüşmesi sayesinde hayallerinizdeki işe, veya daha gerçekçi bir deyimle, size geçim kaynağı olacak olan işe bir adım daha yaklaştığınızı düşünün. Bu sizin kendinize güvenmenizi sağlayacak ve stresinizi azaltacaktır.

Uymanız gereken maddeler aşağıda yer almaktadır:

 • Dürüst olun. Gelen sorulara asla yalan yanlış cevaplarla karşılık vermeyin. Herşeyi doğru bir şekilde anlatın. Bilmediğiniz bir şey için "bilmiyorum" diyebilin.
 • Olumlu davranın. Yani biraz Polyannacılık oynayın. Sorulan soruları iyimser bir şekilde cevaplamaya çalışın. Çünkü insanlar karamsar insanları sevmez.
 • Her fırsatta yeteneklerinizden bahsedin. Bunu kendini beğenmişlik olarak algılamayın. Bu sadece bir pazarlama tekniğidir. Geçmiş tecrübeleriniz varsa, mutlaka onlardan bahsedin. Ama bunu ukalalık derecesine getirmeyin.
 • Eğitim derecenizi söyleyin. Eğer anlatılmaya değer bir eğitim geçmişiniz varsa, mutlaka belirtin. Ayrıca katıldığınız seminerler ve konferanslardan da bahsedebilirsiniz.
 • Geçmişte yaşadığınız sorunları dile getirmeyin. Çünkü, örneğin eski patronunuzla yaşadığınız bir problemi anlatırsanız, tekrar aynı sorunun yaşanacağını düşünebilirler.
 • Soru sorun. Soru sormak, sizin o işle ne kadar yakından ilgili olduğunuzu gösterir. Örneğin başvurduğunuz pozisyonun size geniş zamanda neler kazandıracağını sorabilirsiniz.
İş Görüşmesi Soruları
İş görüşmelerinin çoğunda aşağıdaki sorularla karşılaşabilirsiniz:
 1. Bize kendinle ilgili bir şeyler anlat.
 2. Neden bizim şirketimiz için çalışmak istiyorsun?
 3. Başvurduğun pozisyonla ilgili neleri merak ediyorsun?
 4. Güçlü yönlerin nelerdir?
 5. Zayıf yönlerin nelerdir?
 6. Şimdiye kadar iş hayatında hiç kimseyle sorun yaşadın mı? Yaşadıysan, nasıl çözdün?
 7. Önümüzdeki 5 yıl içinde kendini nerede görüyorsun?
 8. Son işinden neden ayrıldın?
 9. Bir iş arkadaşın seni nasıl tanımlar?
 10. Bu şirkete ne katabileceğini düşünüyorsun?
 11. Yalnız mı yoksa takım olarak mı daha iyi çalışabilirsin?
 12. Bize sorun var mı?
İş görüşmesinde, maaş, yıllık izin, prim, zam vs. hakkında sorular sormamaya özen gösterin. Bu bilgiler size zaten verilecektir. Şunu hiç unutmayın, iş görüşmesinde sakin olmasanız bile sakin görünün. Bol şans!

Bir de şunlara göz atsanıza :)

0 yorum