İyi Bir İlişki İçin Yapılacak 11 Şey

20 Ocak 2014 Pazartesi 23:361.Birlikte Yeni Şeyler Deneyin
Uzun bir ilişkiniz varsa, bir süre sonra birbirinizden sıkılmanız normaldir. Ancak "Kişilik Yolculuğu ve Sosyal Psikoloji" araştırmasına göre birlikte aktivitelerde bulunan çiftlerin daha güçlü bir ilişkisi olduğu kanıtlanmıştır.Daha güzel vakit geçirmek ve farklı şeyler yaşamak için birlikte bir aktiviteye katılın.
Birlikte gülmek için; sevgilinizde birlikte bir tiyatroya gidin.
Birlikte öğrenmek için; kurslara katılın. Örneğin bir yemek kursu olabilir.
Birlikte gezmek için; spor bir araba kiralayın ve küçük bir gezintiye çıkın.

2.Dedikodu Yapın
Dedikoduyu tabii ki sevgilinizle değil, yakın bir arkadaşınızla yapmalısınız. Çünkü birbirinize ilişkinizi, sorunlarınızı ve hatta mutluluklarınızı anlatmak sizi rahatlatacaktır ve empati kurabilmenizi sağlayacaktır.

3.Harcamalarınız Konusunda Dürüst Olun
Evli insanların neredeyse %40'ı harcamalarının miktarı konusunda birbirlerine yalan söylediklerini kabul ediyorlar. 2004 yılında yapılan bir ankete göre, çiftler arasındaki bir numaralı kavga sebebi para. Çok harcayan biriyseniz bile, bunu eşinizden gizlemeyin.

4.Birlikteyken Teknolojiden Uzaklaşın

Kavga sebeplerinden birisi de, birlikte vakit geçirirken çiftlerden birinin telefonla oynaması. Birlikteyken yalnızca birbirinize odaklanın. Bu karşınızdaki kişiye değer verdiğinizi gösterir. Elbette birlikte Facebook'ta dolaşmak da eğlenceli olabilir, ama bunu abartmayın!

5.Zorlamayın, Yardımcı Olun
Örneğin sevgiliniz/eşiniz sigara içiyor ve siz bundan rahatsızsınız. Eğer ona baskı yaparsanız, hem siz üzüleceksiniz, hem o strese girip daha fazla sigara içecek. Yapmanız gereken şey sigarayı bırakması için ona ısrar etmek değil, yardım etmektir. Onu sigarayı bırakmaya teşvik edebilirsiniz, ama zorlayamazsınız.

6.Ayrıyken Arayı Soğutmayın
Sevgiliniz başka bir şehire gitti ve bir süre uzak kalmak zorundasınız. Bu durumda aramamak, sormamak araya soğukluğun girmesine neden olabilir. Onu hatırladığınızı ve özlediğinizi belli etmek her zaman iyi sonuçlar verecektir. Uzaktayken kullanılan sevgi sözcüklerine her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır.

7.Birlikte Şık Bir Restorana Gidin
"Ama para nerede?" dediğinizi duyar gibiyim. Gerekirse bunun için para biriktirin. Çünkü böyle özel mekanlar aradaki ilişkide romantik rüzgarlar esmesini sağlayabilir. Bunun için sevgililer gününü bahane edebilirsiniz.

8.Birlikte Spor Yapın
Tenis, yüzme gibi eğlenceli bir spor bulun ve bunu birlikte öğrenip uygulamayı deneyin. 2005 yılında yapılan bir çalışmaya göre bu şekilde başlayan sporlara daha sadık kalınıyor.

9.Başkalarına Birbirinizi Şikayet Etmeyin
Yine bir araştırmaya göre, birbirini başkalarına, birbirlerinin yanında veya değil, şikayet eden çiftlerde güven sorunu oluştuğu ortaya çıkmıştır. Şikayet edilen taraf stres altında olur ve bu ilişkiye elbette olumsuz olarak yansır. Aranızdaki sorunları kimseye anlatmadığınız zaman, zaten zaman içinde çözüleceğini ve "iyi ki anlatmamışım" dediğinizi göreceksiniz.

10.Kavganın Normalliğini Kabullenin
Her çift kavga eder, bunu unutmayın. Arada kavga ediyorsunuz diye, anlaşamayan bir çift olduğunuzu düşünmeye gerek yok. Sadece dozajını ayarlamak önemli!

11.Önce Kendinizi Düzeltin
Karşı tarafın hatalı olduğunu düşünseniz bile, işe kendi hatalarınızı düzelterek başlayın. Kimbilir, belki de karşı taraf da aynısını yapacak ve herşey yoluna girecektir!

Bir de şunlara göz atsanıza :)

0 yorum