Ana içeriğe atla

İyi Bir İlişki İçin Yapılacak 11 Şey1.Birlikte Yeni Şeyler Deneyin
Uzun bir ilişkiniz varsa, bir süre sonra birbirinizden sıkılmanız normaldir. Ancak "Kişilik Yolculuğu ve Sosyal Psikoloji" araştırmasına göre birlikte aktivitelerde bulunan çiftlerin daha güçlü bir ilişkisi olduğu kanıtlanmıştır.Daha güzel vakit geçirmek ve farklı şeyler yaşamak için birlikte bir aktiviteye katılın.
Birlikte gülmek için; sevgilinizde birlikte bir tiyatroya gidin.
Birlikte öğrenmek için; kurslara katılın. Örneğin bir yemek kursu olabilir.
Birlikte gezmek için; spor bir araba kiralayın ve küçük bir gezintiye çıkın.

2.Dedikodu Yapın
Dedikoduyu tabii ki sevgilinizle değil, yakın bir arkadaşınızla yapmalısınız. Çünkü birbirinize ilişkinizi, sorunlarınızı ve hatta mutluluklarınızı anlatmak sizi rahatlatacaktır ve empati kurabilmenizi sağlayacaktır.

3.Harcamalarınız Konusunda Dürüst Olun
Evli insanların neredeyse %40'ı harcamalarının miktarı konusunda birbirlerine yalan söylediklerini kabul ediyorlar. 2004 yılında yapılan bir ankete göre, çiftler arasındaki bir numaralı kavga sebebi para. Çok harcayan biriyseniz bile, bunu eşinizden gizlemeyin.

4.Birlikteyken Teknolojiden Uzaklaşın

Kavga sebeplerinden birisi de, birlikte vakit geçirirken çiftlerden birinin telefonla oynaması. Birlikteyken yalnızca birbirinize odaklanın. Bu karşınızdaki kişiye değer verdiğinizi gösterir. Elbette birlikte Facebook'ta dolaşmak da eğlenceli olabilir, ama bunu abartmayın!

5.Zorlamayın, Yardımcı Olun
Örneğin sevgiliniz/eşiniz sigara içiyor ve siz bundan rahatsızsınız. Eğer ona baskı yaparsanız, hem siz üzüleceksiniz, hem o strese girip daha fazla sigara içecek. Yapmanız gereken şey sigarayı bırakması için ona ısrar etmek değil, yardım etmektir. Onu sigarayı bırakmaya teşvik edebilirsiniz, ama zorlayamazsınız.

6.Ayrıyken Arayı Soğutmayın
Sevgiliniz başka bir şehire gitti ve bir süre uzak kalmak zorundasınız. Bu durumda aramamak, sormamak araya soğukluğun girmesine neden olabilir. Onu hatırladığınızı ve özlediğinizi belli etmek her zaman iyi sonuçlar verecektir. Uzaktayken kullanılan sevgi sözcüklerine her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır.

7.Birlikte Şık Bir Restorana Gidin
"Ama para nerede?" dediğinizi duyar gibiyim. Gerekirse bunun için para biriktirin. Çünkü böyle özel mekanlar aradaki ilişkide romantik rüzgarlar esmesini sağlayabilir. Bunun için sevgililer gününü bahane edebilirsiniz.

8.Birlikte Spor Yapın
Tenis, yüzme gibi eğlenceli bir spor bulun ve bunu birlikte öğrenip uygulamayı deneyin. 2005 yılında yapılan bir çalışmaya göre bu şekilde başlayan sporlara daha sadık kalınıyor.

9.Başkalarına Birbirinizi Şikayet Etmeyin
Yine bir araştırmaya göre, birbirini başkalarına, birbirlerinin yanında veya değil, şikayet eden çiftlerde güven sorunu oluştuğu ortaya çıkmıştır. Şikayet edilen taraf stres altında olur ve bu ilişkiye elbette olumsuz olarak yansır. Aranızdaki sorunları kimseye anlatmadığınız zaman, zaten zaman içinde çözüleceğini ve "iyi ki anlatmamışım" dediğinizi göreceksiniz.

10.Kavganın Normalliğini Kabullenin
Her çift kavga eder, bunu unutmayın. Arada kavga ediyorsunuz diye, anlaşamayan bir çift olduğunuzu düşünmeye gerek yok. Sadece dozajını ayarlamak önemli!

11.Önce Kendinizi Düzeltin
Karşı tarafın hatalı olduğunu düşünseniz bile, işe kendi hatalarınızı düzelterek başlayın. Kimbilir, belki de karşı taraf da aynısını yapacak ve herşey yoluna girecektir!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İliadin'i Nasıl Bıraktım? Otrivine-İliadin Bağımlılığı

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba :) Bugün biraz tıbbi bir konudan bahsedip sizinle tecrübelerimi paylaşacağım. Kendim bu konuda çok sıkıntı çektiğim için başkalarına da yardımcı olabilmeyi umuyorum. 2 ay kadar önce alerjiden veya sinüzitten (sebebini tam bilmiyorum) burnum aşırı tıkanmıştı ve işlerimi yapamıyordum. Evde de lanet İliadin vardı. Dayanamayıp bir fıs sıktım. O ne rahatlama... Dünyalar benim olmuştu 20 saniye içinde. Sonra içini okudum ve 4-5 gün kullanırım dedim. 4-5 gün kullandım ama burnum asla açılmıyordu. Sıkmayayım diyorum, yok geçmiyor, ne uyutuyor ne yemek yediriyor ne su içiriyor. Boğulacak gibi oluyorum. Böylece İliadin bağımlılığım başlamış oldu. Artık her gün günde 2-3 kez her deliğe 2-3 defa sıkıyordum. Bir süre sonra burnumun içi acımaya başladı ve koku alma duyumu kaybettim. İşte ben de o bağımlılardan biri olmuştum. Çantamda yedek İliadin taşıyordum. Yanımda olmadığında eyvah deyip eczane aramaya başlıyordum. Bu durum 1 ay ka

Tefal Moulinex Fresh Express Cube and Stick

Herkese tekrardan merhaba :) Ne zamandır kendime mutfakta bir rende yardımcısı arıyordum. Çünkü özellikle havucun hem salatasını hem de mezesini çok sevmeme rağmen rendelemek çok zor geldiği için, kollarım ağrıdığı için ve çalışan biri olduğum için neredeyse hiç yiyemiyordum. Biraz araştırdım ve Tefal'in sanırım Moulinex alt markasının Tefal Fresh Express isimli bir ürününe denk geldim. Ufak ve güzel bir alet, 150 lira civarında. Onu sipariş ettim, eve geldi, denedim, rendeyi çok güzel yaptı. Ama benim aklım youtube'da izlediğim, aynı markanın Cube and Stick modelinde kalmıştı. Ne yazık ki Türkiye'de satılmadığını öğrendim ve vergisini ödeyip yurt dışından almaya karar verdim. İnternet'in altını üstüne getirip sadece bir yerde bulabildim. Fransa'da üretiliyor sanırım, o yüzden Amazon Fransa'nın sitesinden aldım. Vergisiyle birlikte 500 lirayı buldu maalesef ama bence değer... Bu arada az sonra koyacağım resimleri malesef ben çekmedim. Ama e

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur ve Nasıl Eğitilir?

Kendimi bildim bileli bizim evde muhabbet kuşu vardır. Önce İbo vardı, tabiki konuşuyordu, 6 yaşında öldü. Sonra başka bir "İbo" aldık, o 11 sene yaşadı ve öldü. Son olarak bir "Çiko"muz var ki dünyalar tatlısı, yıkanmış haliyle resmini sol tarafta görebilirsiniz. En çok çenesi düşük olan kuşumuz Çiko oldu. Bu işte artık uzmanlaşmış biri olarak aldığınız muhabbet kuşlarını konuşturabilmeniz için size bazı ipuçları vermek istiyorum. Başta, çoğunuzun bildiği gibi muhabbet kuşunun konuşabilmesi için, erkek olması gerekiyor. Peki dişi kuşlar konuşmaz mı? Çok nadir de olsa bir kaç kelime söyledikleri görülmüştür. Ancak şakır şakır konuşması için kesinlikle erkek olması gerekiyor. Yani insanlardaki durumun tam tersi, kadınlar çok konuşur ya hani :) Peki bir muhabbet kuşunun erkek olduğu nasıl anlaşılır? Burnunun renginden. Eğer burnu renkli ise erkektir.Aşağıdaki resimde burnu renksiz olan dişi, renkli olan erkek. Diyelim bütün şartlar tamam, erkek bir muh