Saç Dökülmesinin Nedenleri

19 Ocak 2014 Pazar 22:01
Saç dökülmesinin bir çok nedeni olabilir. En yaygın olanları, hastalık, ilaç, kalıtsal etkenler, stres, yaşlanma, yaralanma ve yetersiz saç bakımıdır.

Eğer deri veremi, kanser veya frengi hastası iseniz, saç dökülmesi ile karşılaşabilirsiniz. Eğer bağışıklık sistemi saç foliküllerine hücum ederse, doğuştan gelen bir hastalık saç dökülmesine neden olabilir. Çoğu durumda, bölgelerin kelleşmesi veya tüm saçın dökülmesi gerçekleşebilir, ancak bazen sadece saç telleri de incelebilir. Bu durumda saç tedavi ile tekrar uzayabilir.

İlaçlar ve ilaçların yan etkileri saç dökülmesine neden olabilir. Radyasyon, kemoterapi ve kan inceltici gibi ilaçlar geçici saç dökülmesi yaratabilir. Tedavi bittiğinde saç tekrar uzar.

Eğer ailenizden saç dökülmesi eğilimini genetik olarak aldıysanız da bu problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca, genler de saç folikül üretimini etkiler.

Fiziksel ve ruhsal stres geçici saç dökülmesinin nedenlerinden biridir. Fiziksel stres, ameliyat, hızlı kilo kaybı gibi olaylar sonucu oluşur. Ruhsal stres, aileden birinin ölümü, anne babanın boşanması veya meslek değişimi gibi olaylar ile oluşur.

Yaşlandığımızda, saç foliküllerimiz hormonsal değişimlere bağlı olarak saç uzamasını yavaşlatır ve saç çok daha kolay kırılır hale gelir.

Kafa yaralanmaları, saç foliküllerine zarar verebilir, saçın uzamasını yavaşlatır.

Saç bakım şekliniz, saç uzamasını etkileyebilir. Eğer saçınıza çoğunlukla sıkı bir atkuyruğu veya saç örgüsü yapıyorsanız, alnınıza ve yüzünüze yakın yerlerdeki saçlar dökülebilir. Sert kimyasallar, saç şekillendiriciler ve ucuz saç bakım ürünleri de saçınıza zarar verebilir.

Saç dökülmesi, önemli bir hastalığın habercisi olabildiği için, böyle bir durumla karşılaştığınızda doktora gitmeniz önerilir. Saç sağlığının iki önemli faktörü, kalıtım ve genel sağlıktır. Ancak kötü beslenme alışkanlıkları da saç dökülmesine neden olabilir.

Bir de şunlara göz atsanıza :)

0 yorum