Stresten Nasıl Kurtulunur?

19 Ocak 2014 Pazar 14:33

Hiç kimse stres olmadan yaşayamaz. Her insanın hayatında belli bir döneminde illa stres olmuştur. Çocukken bile oyuncaklarımızın elimizden alınması korkusu bir strese yol açmış olabilir. Tüm kötü duygular bir yana, stresten özellikle korunmalıyız. Bir laf vardır: "Hayat, yağmurun dinmesini beklemek değildir. Yağmurda dansetmesini öğrenmektir".

Stres aslında bizi olumlu yönde motive edebilir. Aşırıya kaçmadığı sürece faydaları da vardır. Aşırı olmayan strese akut stres denir. Bu stresi yaşayan insanın gece uykularında problem yoktur. Gerektiği zaman rahatlayabilir. Geçici bir dönemdir.

Kronik stres, akut stresin tam tersidir. Bu stres türü, bizi erkenden yaşlandırabilir ve mutluluğu hayatımızdan silip atar. Kronik stres, bir şeye çare bulamadığımız durumlarda gerçekleşir. Sevdiklerimizin hastalığı, evde sürekli huzursuzluk gibi konularda çare bulmaktan vazgeçeriz.

Akut stresin başınıza gelip gelmediğini anlamak için, geçmişte karşılaştığınız bir sorunu ve verdiğiniz tepkileri düşünün. O sorunu çözmek için ne yaptınız? Paniklediniz mi, kızdınız mı? Belki mideniz bulandı, başınız ağrıdı. Bunlar günlük strese karşı verilen yaygın ve normal tepkilerdir.

Günlük hayatta akut stresle olumlu yönde ve sakin bir şekilde başa çıkmayı öğrenmek, daha fazla stres olmamızı önler. Eğer yıkıcı bir tutumla bir soruna tepki verirsek, daha fazla stres oluruz. Stresi önlemenin diğer bir yolu, oturup mantıklı bir şekilde düşünmekten geçer. Kötü bir şey başımıza geldiğinde, ağlamanın, bağırmanın kimseye bir faydası yoktur, zararı vardır. Bu nedenle sakinlik, stressiz olmanın temel taşıdır.

Bir de şunlara göz atsanıza :)

0 yorum