Üniversiteye Yeni Başlayanlara Öneriler

9 Ocak 2014 Perşembe 00:06

Bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen öğrencilik hayatınızın zor bir dönemini atlattınız ve yeni bir hayata başlayacaksınız. Tebrikler, üniversiteli oldunuz. Hayatınızın daha zor bir dönemi korkarım şimdi başlıyor!

Aslında bu biraz kazandığınız bölüme göre de değişir. Ama iyi bir bölüm kazandıysanız, 4 yıl boyunca tabiri caizse 'inek' arkadaşlarla olacaksınız demektir. Yani bu şu demek oluyor, ne kadar çok çabalarsanız çabalayın, hayatınızın 24 saati dersten oluşmadığı müddetçe, çan eğrisinin altında kalacaksınız. 

Bu arada çan eğrisinin ne olduğunu bilmeyenler için bilgi: Çan eğrisi, sınıf ortalamasının çeşitli yöntemlerle alınarak geçme notunun belirlendiği bir sistemdir. 

Her sınava "bu sefer iyi not alacağım" ümitleriyle girip, psikopat hocaların içinden çıkılmaz soruları nedeniyle başarısız olup, "sınav çok zormuş yaa" diye arkadaşlarınızla dertleşip, sonra ineklerin aynı sınavdan yüz aldığını görerek her seferinde biraz daha umudunuzu kaybedeceksiniz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, bunun son aşaması sürünmek olacaktır.


Bir süre sonra yüksek not almaktan vazgeçip, sadece derslerden geçmek isteyeceksiniz, ama bazen o bile mümkün olmayacak. Eğer benim gibi çok asosyal bir bölümde okuyacaksanız, vay halinize. Dört sene boyunca sınıfın çoğu ile selam bile vermeden mezun olup gideceksiniz. Eğer şanslıysanız, bir iki tane arkadaş bulursunuz.

Az önce bahsettiğim inek sınıflarda, paylaşım yoktur. Tüm bilgilerin gizliliği "sadece ben" olarak kayıtlıdır. Bazen insanlardan bile soğuyacaksınız.

Tabii, şaka bir yana, ki her şakada bir gerçek payı vardır, üniversite insana çok şey katar. Eğer utangaçsanız, bunu üstünüzden atmak için iyi bir fırsattır. Eğer asosyalseniz, sosyalleşmek için çok fırsatınız olacaktır. Para kazanmak isterseniz, buna da olanak sağlar üniversite. Eğer kafa dengi arkadaşlar bulabilirseniz, unutamayacağınız yılları saklayan bir yer olarak kalabilir kalbinizde...

Üniversiteye gitmeden önce bilinmesi gerekenler listesini aşağıya yazdım. Tabii bunlar sadece şimdi aklıma gelenler, daha neler vardır kimbilir:

  • Üniversitede teneffüs zili yoktur, hocalar ne zaman dersi bitirmek isterse, o zaman bitirirler.
  • Üniversitede hoca sınıfa girdiğinde ayağa kalkılmaz (Maalesef biz kalkmıştık :))
  • Hocanın anlayış derecesine bağlı olarak, bir ihtiyacınız olduğunda izin almadan sınıftan çıkıp gidebilir, ve hatta sınıfa girebilirsiniz.
  • Üniversitede vize ve final olmak üzere genellikle iki sınav yapılır.
  • Üniversitede hoca tek tek isim okuyarak yoklama almaz, siz imza kağıdına imza atarsınız. İyi haber, yakalanmadığınız sürece arkadaşlarınızın adına imza atabilirsiniz.
  • Üniversitede haftalık ders programınızda boş günlerle karşılaşırsanız, şaşırmayın! Bazı günler hiç dersiniz olmayabilir.
  • Üniversitede kitaptan çok, 'ders notu' vardır ve hayati önem taşır.

Son Not: Üniversite çok özlenir, kıymetini iyi bilin...


Bir de şunlara göz atsanıza :)

1 yorum

  1. paranız varken öğrencilik hayatı kat kat daha keyifli hale geliyor. tasarruf edeceğim diye hiçbir sosyal aktiviteye katılmadan öğrencilik hayatınızı harcamayın. partilere gitmekten çekinmeyin. okul çevresindeki kafelerde, publarda çalışarak, www.othersapp.com gibi platformlardan para kazanarak hem kendi bağımsız ekonominizi oluşturmaya başlarsınız hem de daha sağlıklı bir sosyal hayatınız olur.

    YanıtlaSil