Ana içeriğe atla

Sarah Jio Mart Menekşeleri Kitap İncelemesi

Sarah Jio'nun Böğürtlen kışı kitabını şu başlıkta incelemiştim.

Böğürtlen Kışı'nı okuduktan hemen sonra gidip Mart Menekşeleri'ni aldım ve bitirmem 48 saat sürdü. Zaten Sarah Jio'nun kitapları çok fazla kalın değil, ama yine de bu kadar kısa sürede bitirmemin nedeni merak unsurundan çok, kitabın dilinin çok ama çok akıcı olması.


Kitabın kapağı tıpkı yazarın diğer kitapları gibi çok sevimli ve tabii ki gene püsküllü bir ayracı var :)

Kitap, Emily Wilson isimli bir yazarın aldatılması üzerine Bainbridge adasına yengesinin yanına gitmesi üzerine orada yaşadıklarını konu alıyor.

Bu ada öyle güzel betimlenmiş ki, kitabı okurken o adadaki sahilde yürürken, yollarında tur atarken buldum kendimi. Evden eve gittim, anlatılan her evi gözümde canlandırabildim.

İlginç olan kısım, Böğürtlen Kışı kitabında Emily ve kocasından, yengesinden, Bainbridge adasından bahsediliyordu bir bölümde. Tabii ben kitapları sırasız okuduğum için bunu okumakta biraz geç kalmış oldum. Böğürtlen Kışı'nda Emily'nin kocasının Jack olduğu yazıyordu. Bu nedenle daha romanın başında anladım Jack ile evleneceğini. Bu biraz kötü oldu açıkçası :)

Her ne kadar kitabı beğensem ve herkese tavsiye etsem de, gene de ödül almış bir kitap olduğuna inanasım gelmiyor. Çünkü ben daha ne kitaplar gördüm. Bu sadece hoş bir roman olmuş, o kadar.

İyi vakit geçirmemi sağladığı için 10 üzerinden 8 veriyorum ve tavsiye ediyorum.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İliadin'i Nasıl Bıraktım? Otrivine-İliadin Bağımlılığı

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba :) Bugün biraz tıbbi bir konudan bahsedip sizinle tecrübelerimi paylaşacağım. Kendim bu konuda çok sıkıntı çektiğim için başkalarına da yardımcı olabilmeyi umuyorum. 2 ay kadar önce alerjiden veya sinüzitten (sebebini tam bilmiyorum) burnum aşırı tıkanmıştı ve işlerimi yapamıyordum. Evde de lanet İliadin vardı. Dayanamayıp bir fıs sıktım. O ne rahatlama... Dünyalar benim olmuştu 20 saniye içinde. Sonra içini okudum ve 4-5 gün kullanırım dedim. 4-5 gün kullandım ama burnum asla açılmıyordu. Sıkmayayım diyorum, yok geçmiyor, ne uyutuyor ne yemek yediriyor ne su içiriyor. Boğulacak gibi oluyorum. Böylece İliadin bağımlılığım başlamış oldu. Artık her gün günde 2-3 kez her deliğe 2-3 defa sıkıyordum. Bir süre sonra burnumun içi acımaya başladı ve koku alma duyumu kaybettim. İşte ben de o bağımlılardan biri olmuştum. Çantamda yedek İliadin taşıyordum. Yanımda olmadığında eyvah deyip eczane aramaya başlıyordum. Bu durum 1 ay ka

Tefal Moulinex Fresh Express Cube and Stick

Herkese tekrardan merhaba :) Ne zamandır kendime mutfakta bir rende yardımcısı arıyordum. Çünkü özellikle havucun hem salatasını hem de mezesini çok sevmeme rağmen rendelemek çok zor geldiği için, kollarım ağrıdığı için ve çalışan biri olduğum için neredeyse hiç yiyemiyordum. Biraz araştırdım ve Tefal'in sanırım Moulinex alt markasının Tefal Fresh Express isimli bir ürününe denk geldim. Ufak ve güzel bir alet, 150 lira civarında. Onu sipariş ettim, eve geldi, denedim, rendeyi çok güzel yaptı. Ama benim aklım youtube'da izlediğim, aynı markanın Cube and Stick modelinde kalmıştı. Ne yazık ki Türkiye'de satılmadığını öğrendim ve vergisini ödeyip yurt dışından almaya karar verdim. İnternet'in altını üstüne getirip sadece bir yerde bulabildim. Fransa'da üretiliyor sanırım, o yüzden Amazon Fransa'nın sitesinden aldım. Vergisiyle birlikte 500 lirayı buldu maalesef ama bence değer... Bu arada az sonra koyacağım resimleri malesef ben çekmedim. Ama e

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur ve Nasıl Eğitilir?

Kendimi bildim bileli bizim evde muhabbet kuşu vardır. Önce İbo vardı, tabiki konuşuyordu, 6 yaşında öldü. Sonra başka bir "İbo" aldık, o 11 sene yaşadı ve öldü. Son olarak bir "Çiko"muz var ki dünyalar tatlısı, yıkanmış haliyle resmini sol tarafta görebilirsiniz. En çok çenesi düşük olan kuşumuz Çiko oldu. Bu işte artık uzmanlaşmış biri olarak aldığınız muhabbet kuşlarını konuşturabilmeniz için size bazı ipuçları vermek istiyorum. Başta, çoğunuzun bildiği gibi muhabbet kuşunun konuşabilmesi için, erkek olması gerekiyor. Peki dişi kuşlar konuşmaz mı? Çok nadir de olsa bir kaç kelime söyledikleri görülmüştür. Ancak şakır şakır konuşması için kesinlikle erkek olması gerekiyor. Yani insanlardaki durumun tam tersi, kadınlar çok konuşur ya hani :) Peki bir muhabbet kuşunun erkek olduğu nasıl anlaşılır? Burnunun renginden. Eğer burnu renkli ise erkektir.Aşağıdaki resimde burnu renksiz olan dişi, renkli olan erkek. Diyelim bütün şartlar tamam, erkek bir muh