Kristin Hannah - Ateşböceği Yolu Kitap İncelemesi

31 Ekim 2014 Cuma 00:03

Herkese merhaba, 

Bugün yine kitap üzerine yazmaya karar verdim. Çünkü bu aralar okumaya bayağı kaptırmış durumdayım. Girdiğim her kitapçının ödüllü kitap olarak Ateşböceği Yolu kitabını göstermesi üzerine sonunda kitabı aldım ve 3 hafta önce bitirdim. Ancak yorumlamak için zaman bulabildim.


Ateşböceği yolu, ilk yüz sayfasıyla oldukça ilgimi çekti. Tully ile Kate'in dostluğuna herkes gibi ben de hayran oldum. Daha sonra üniversiteye gidişlerini, orada yaşadıklarını okumak çok eğlenceliydi. Kitabı elimden düşüremedim. Ancak bazı konularda kafamda soru işareti kaldı. Aşağıda yazacaklarım spoiler içermektedir, okumamanızı tavsiye ederim :)

Johnny ile Kate'in evlendiği bölümün sonunda şöyle bir cümle vardı: "Kate Johnny'yi Tully'e derin derin bakarken görür ve yıllar sonra ne büyük bir hata yaptığını anlayacaktır." gibi bir cümle vardı. O cümleden sonra hep Tully ile Johnny birlikte olacak sandım ve Johnny hep Kate'i sevdi. Yani o cümle çok yersizdi bana göre. Okuyucuyu heyecanlandırmaktan başka işe yaramayan bir cümleydi.

Onun dışında kitabı okurken sanki aradan gerçekten de 30-40 yıl geçiyor gibi hissediyorsunuz. Zaman içinde gerçekleşen değişiklikler çok çok iyi anlatılmış.

Yüreğime en çok dokunan kısım, Tully ve Kate'in aralarının açılması ve o arada Kate'in hastalanması oldu. Çünkü belki de eğer araları bozulmasaydı, Kate böyle üzgün olmayacak ve hastalığı yenecekti.

Sonu çok hüzünlü biten bir hikaye. Her insanın hayatta böyle bir dostu olmalı kesinlikle. Bazen üzülüyorum bu kadar iyi bir dostum olmadığı için.

"İyi ki okumuşum" dedirten bir kitap. Mutlaka okumalısınız.

Bir de şunlara göz atsanıza :)

0 yorum