Depresyonu Yenmenin Yolları

19 Ekim 2015 Pazartesi 03:14

Herkes hayatta bir kez yakalanır bu hastalığa, adı depresyon. İlaçların yanısıra uygulayabileceğimiz bazı alternatif tedavi yöntemleri de var aslında. Bu başlıkta bunları anlatmak istiyorum.

1. Müzik, müzik, müzik. Müzik ruhun gıdasıdır. Beyninizi dinlendiren, size mutluluk veren, içinize huzur veren müzikler dinleyin. Depresyonunuzun nedeni her neyse, onu çağrıştıran hüzünlü müziklerden uzak durun.

2. Yediklerinize dikkat edin. Vücuttaki bazı besin eksikliklerinin depresyonu tetiklediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Bunlardan biri de Omega 3'tür ve B vitaminidir. Bunları içinde barındıran gıdalara yönelin.

3. Kendi kendinize konuşmayı bırakın, dışa açılın. Kendi kendinize moral bozucu konuşmak veya içinizden sürekli sizi üzen şeyleri düşünmek sizi sadece daha kötü bir duruma sokar. En iyisi arkadaşlarınızla buluşun veya yeni arkadaşlar edinin, onlarla konuşun. Bir hayvanla bile konuşmayı deneyebilirsiniz.

4. Daha fazla ışık. Bulunduğunuz odanın daha aydınlık olmasını sağlayın. Geceleri de daha yüksek ışık veren bir ampul veya florasan kullanın. Gülünç gelebilir ama ışık depresyonu yenmede etkilidir.

5. Uykunuzu alın. Geceleri uyuyamıyorsanız bile gündüzleri bu eksikliği mutlaka tamamlayın. Çünkü uykusuzluk sinir bozukluğuna yol açar. Ayrıca uykunuzun düzenli olması da çok önemlidir.

6. Spor yapın. Kendinizi daha iyi hissedecek ve o yorganın altında ölü gibi yatmayı bırakıp canlandığınızı göreceksiniz.

7. Hobi edinin. Ne zamandır aklınızda resim yapmayı veya gitar çalmayı öğrenmek olabilir. Belki de bir elişi. Bunların dışında herhangi bir hobi de olabilir. Yeter ki sizi mutlu eden ve oyalayan bir şey olsun. Böylelikle aklınızı başka bir şeye verecek ve bir amaç edinmiş olacaksınız.

8. Son olarak, affedin. Sizi bu duruma sokan her neyse, affedin gitsin. Affettiğinizde göreceksiniz ki omuzlarınız bir nebze olsun hafiflemiş olacak.

Bir de şunlara göz atsanıza :)

0 yorum