Kavanoz Süsleme - DIY - Eski Kavanozları Değerlendirme

28 Aralık 2015 Pazartesi 00:52


Herkese merhaba,
Bugünkü yazımda bu aralar hoşuma giderek yaptığım bir fikri paylaşmak istiyorum. Yeni bir fikir değil aslında, ama ben yeni uygulamaya başladım. Siz de benim gibi konserve turşu vb. gibi cam kavanozları atmaya kıyamıyorsanız, bunları o çirkin halleriyle değil de güzel bir görünümle saklamak için yazımı okumaya devam edin :)

İhtiyacımız olan şeyler:
- Buz
- Eski bir kavanoz
- Desenli bantlar

Washi tape olarak da geçen bu bantları artık bir çok yerde bulabilirsiniz. Ben çoğu yerde pahalıya satılan bu bantları japon pazarından çok çok uygun fiyata aldım, 12 tanesi 2 liraydı mini boy olduğu için, ama gene de ucuz değil mi? :)


Gelelim yapılışına, aslında işlemin çoğu sizin renk seçimlerinize ve yaratıcılığınıza kalmış, burada anlatabileceğim tek şey eski kavanozun üzerindeki kağıdı nasıl çıkaracağınız...

Bazı kavanozların üzerindeki kağıt uğraşmadan çıkıyor ama çoğunda makineye bile atsanız bir şey farketmiyor. Ben internetten biraz araştırdım ve bu konuda buzun yardımımıza koştuğunu öğrendim. Bir küp buz alın ve kavanoz kağıdının çıkaramadığınız yerlerine buzu sürün, ta ki kağıt ıslanıncaya kadar {ve eliniz acıyıncaya kadar :) }

Kağıdı tırnağınızla veya bir bıçakla tekrar çıkarmaya çalıştığınızda hemen soyulduğunu göreceksiniz. Yine kalan yerler olursa parmağınızla ovalayarak pul pul dökülmesini sağlayabilirsiniz. 

Kavanoz temizlendiğinde gerisi sizin yaratıcılığınıza kalıyor, tüm kavanozu kaplayabilir, veya benim gibi bazı yerleri aralık bırakabilirsiniz.

Ben kapağa da bant yapıştırdım ama biraz zor oldu, bunun yerine kumaşlar keserek büzgülü kavanoz kapakları yapabilirsiniz.


Bu arada kavanozun makinede yıkanmaması gerektiğini söylememe gerek yok herhalde :)

Bu şekilde tüm kavanozlarınızı süsleyerek rengarenk bir raf oluşturabilirsiniz. Ben böyle yapmayı düşünüyorum :)

Umarım bugünkü yazımı beğenmişsinizdir
Hoşçakalınn :)

Bir de şunlara göz atsanıza :)

2 yorum

  1. Çok Şirin yaa tek sorun yıkaması galiba :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Beğenmene sevindim cnm :) Evet zaten erzak kavanozu olduğu için çok fazla yıkamak gerekmiyor, gerektiğinde artık elde yıkamak lazım içini :)

      Sil