İzmir'de Tamponsuz Burun Ameliyatı Deneyimim

14 Temmuz 2017 Cuma 04:24

Herkese merhaba :)

Uzun bir aradan sonra yine bir deneyim yazımla karşınızdayım. Bu aslında deneyim denemeyecek kadar büyük bir şeydi benim için. Çünkü kendimi bildim bileli burnumu yaptırmak hayalimdi. Ama biraz korkak biriyimdir ve ameliyattan, narkozdan da çok korkuyordum hâliyle.

Birden deli cesareti geldi ve bir estetik merkezi bulup randevu aldım. İlk görüşmeden sonra bana burnumun nasıl olacağını gösterdiler ve daha fazla düşünüp araştırırsam vazgeçeceğimi bildiğim için hemen 2 gün sonrasına randevu aldım. Bu arada doktora tamponsuz mümkün olup olmayacağını sordum. O da mümkün olacağını, sadece alçı koyacağını söyledi. Böylece tampon korkusuna gerek kalmadı. Her neyse, o beklediğim 2 gün bile çok zor geçti benim için. Her an arayıp iptal edebilirdim hatta :) Son 1 gün kala stresten, heyecandan midem çok rahatsızlandı. Neredeyse hiçbir şey yiyemedim. Gece 12'den sonra su ve yemek de yasaktı. Yemek tamam da, suda biraz kaçamak yaptım. Arada bir iki yudum içtim.

Sabah oldu, hastaneye gittik. Kayıt yaptırıp odama girdim, testler yapıldı. O anlar benim için öyle zordu ki size anlatamam. Ne konuştuğumu bile bilmiyorum. İçeri giren herkese, çok korktuğumu söyleyip duruyordum sanki bir şey yapabilecekler gibi :) Anestezi uzmanından sakinleştirici iğne yapmalarını rica ettim. O iğneyi kapıdan çıkarken yaptılar ve ondan sonra saniye saniye rahatladım. Hatta ameliyathaneye girdiğimizde aletleri vücuduma takarlarken "O ne ki?" falan diye sorduğumu hatırlıyorum :) Çok rahatlamıştım. Anesteziyi verdiklerini hatırlamıyorum, uyumuşum herhâlde.

Uyandığımda gözlerimi zor açıyordum. Ama bi mutluluk sardı içimi, çünkü bit-miş-ti. Onca yıldız korktuğum ameliyatı olmuş ve bitirmiştim. Odaya götürdüklerinde annemi, babamı, eşimi görmek harikaydı. Mide bulantısı olmadı. O gün hiçbir sıkıntım olmadı. Akşam geç vakitte hastaneden çıktık. Aslında kalabileceğimi söylediler ama ben evime gidip rahat rahat uyumak istedim.

Gelelim ameliyat sonrası sürece :) Gözlerimin altında morluklar oldu, evet. Zaten morluklardan çok fazla korkmayın, sonuçta acı ağrı veren bir şey değil. Ben 2 yastıkla dik yatmama rağmen yüzümde ödem oldu. Gözlerim kapanacak kadar olmadı ama biraz oldu ve 2 günde geçti. Bu konuda herkesin bünyesi farklı oluyor. Buruna yapılan işlem kadar kişinin bünyesine de bağlı bence. İlk iki gün şişen yerlere hep buz koydum.

Açıkçası benim ameliyat sonrasında iki sıkıntım oldu, biri içtiğim antibiyotiğin yan etkileriydi, midem ikinci gece çok bulandı. Diğer şey ise yüzümün şişmekten gerilmesiydi. Dudağımı zor oynatıyordum ve yüzüm şiştiği için alçı sıkıyordu. O yüzden ilk günler biraz psikolojim bozuldu ama siz bana bakmayın, o kadar da zor bir yanı yok, sadece sabır.

3 günden sonra oldukça rahatladım, zaten 7. gün alçım çıktı, sonrasında 7 gün bantla gezdim ve onu da çıkardım. Morlukların geçmesi 20-25 gün sürdü.

Şu anda ameliyatımın üzerinden tam 50 gün geçti ve sonuçtan çok memnunum. Aşağıda resimlerimi paylaşıyorum. Önce-sonra yazmama gerek yoktu gerçi :))


Büyük değişimi fark ettiniz, değil mi? :) Ben burnuma hemencecik alıştım, hiç yabancılık çekmedim. Zaten o burun biraz fazlalık gibiydi yüzümde :)

Bu arada, burnumda nefes sorunu vardı ama öyle aşırı derecede olmadığı için pek takmıyordum. Ameliyattan sonra o da düzelmiş görünüyor. Sanırım eğrilikten dolayıydı. Bu da bana bonus oldu :)

Şimdi çok daha mutluyum ve hâlâ burnumda biraz ödem var, ona rağmen iyi görünüyor. Altı ay sonra buraya son hâlini de eklerim belki :)

Ameliyatımı yapan doktor, Estetik International'ın İzmir şubesinden Op. Dr. Murat Melih Can. Kendisi hem psikolojik anlamda bana son derece destek oldu ve tam istediğim gibi bir burun yaptı. Kesinlikle gidip görüşmenizi tavsiye ederim.

Şimdilik benden bu kadar, hoşça kalın :)

Bir de şunlara göz atsanıza :)

0 yorum