İliadin'i Nasıl Bıraktım? Otrivine-İliadin Bağımlılığı

4 Haziran 2018 Pazartesi 01:44

iliadin photo ile ilgili görsel sonucu

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba :)

Bugün biraz tıbbi bir konudan bahsedip sizinle tecrübelerimi paylaşacağım. Kendim bu konuda çok sıkıntı çektiğim için başkalarına da yardımcı olabilmeyi umuyorum.

2 ay kadar önce alerjiden veya sinüzitten (sebebini tam bilmiyorum) burnum aşırı tıkanmıştı ve işlerimi yapamıyordum. Evde de lanet İliadin vardı. Dayanamayıp bir fıs sıktım. O ne rahatlama... Dünyalar benim olmuştu 20 saniye içinde.

Sonra içini okudum ve 4-5 gün kullanırım dedim. 4-5 gün kullandım ama burnum asla açılmıyordu. Sıkmayayım diyorum, yok geçmiyor, ne uyutuyor ne yemek yediriyor ne su içiriyor. Boğulacak gibi oluyorum.

Böylece İliadin bağımlılığım başlamış oldu. Artık her gün günde 2-3 kez her deliğe 2-3 defa sıkıyordum. Bir süre sonra burnumun içi acımaya başladı ve koku alma duyumu kaybettim.

İşte ben de o bağımlılardan biri olmuştum. Çantamda yedek İliadin taşıyordum. Yanımda olmadığında eyvah deyip eczane aramaya başlıyordum.

Bu durum 1 ay kadar böyle gitti. Sonra İnternet'te tek burun deliğine sıkarsam diğerinin zamanla iyileşeceğini okudum ve buna gerçekten inandım. Hem de bırakmak çok kolay olacaktı.

O günden itibaren tek burun deliğine sıkmaya başladım, 3 hafta öyle devam ettim. Ama diğer burun deliğim açılmadı, hâlâ koku alamıyordum. Sadece içindeki yaralar iyileşmişti. Bunun nedeni sanırım iki deliğin arkada birleşiyor olması. Yani ben tek deliğe sıksam bile burun ondan alacağı zararı her türlü alıyor.

İnternet'ten okuduklarım beni korkuttu. Çünkü 5 yıl boyunca kullananlar vardı ve burun etleri çok büyümüş ve doktorlar ameliyatı bile reddeder olmuş. O raddeye gelmek istemiyordum.

Sonunda karar verdim. Her gün papatya ve viks buğusu yapmaya başladım. Başıma bir havlu atıp yüzüm yanana kadar buharı çekip sonra biraz dinlenip aynı şeyi tekrar yaptım. İlk buğuda yarım saat boyunca burnum açık kaldı, her iki deliği de. Sonra tabi gene tıkandı.

3-4 gün buğuya devam ettim. İliadin'i de günde sadece bir kez kullandım. Ama onu tamamen bırakmam gerekiyordu. Buharın çare olacağını anladım ve Vicks Inhaler ürününü satın aldım.

Alırken su kaynatma özelliği olduğunu sanıyordum ama öyle değilmiş. İçine sıcak su ve vicks tablet koyuyorsunuz, termos gibi bir şey. Bana tek faydası tencereyle uğraşmamak oldu açıkçası. Ama İliadin'siz ilk gecemi bununla geçirdim diyebilirim. Arada kalkıp bunu koklayarak uyumuşum. Etkisi 2-3 dakika sürdüğü için o 2-3 dakikada uyudunuz uyudunuz yani.

İlk günüm bitince kendime güvenim geldi ve buhara devam ettim. Ama buhar geçici bir çözüm gibi gelmişti. Dışarı çıktığımda mahvoluyordum yanıma buhar alamadığım için.

Sonra deniz suyuna başladım. Burnuma tazyikli bir şekilde sıkıp suyun genzime kaçmasını sağladım. Burnum çok tıkalı olduğu için diğer delikten çıkması mümkün değildi. Buna da 2-3 gün kadar devam ettim. Böylece İlliadin'siz üç günüm bitti ama hâlâ burnum tıkalıydı.

Bir eczaneye gidip alerjim olduğunu ve İliadin bağımlılığımı anlattım. Bana Risonel Sprey ve Rupafin hap verdi. Bunları düzenli olarak kullanmaya başladım. 2. gün burnum açıldı.

Bunun yanı sıra, İzmir'de fuardan aldığım bir ürün çok işime yaradı. İçinde kekik ve okaliptus olan bir yağ. Burun deliklerinin kenarına sürüyorsunuz, burnunuz anında açılıyor. Hayatımda bu kadar burun açıcı bir ürün görmedim. Bırakmamda çok büyük etkisi oldu. Stantın adı Ayvalık Sabuncusu. Türkiye'nin her yerine gönderim yapıyor. Deneyebilirsiniz.
Sipariş için Whatsapp numarası 0534 481 7674.

Şu anda İliadin'siz dördüncü günüm bitti ve günün yüzde 75'inde rahat nefes alabiliyorum. Gece saatlerinde burnum tıkanıyor ama onun da geçeceğine eminim. Burnumun içi artık kuru değil ve yaralar geçti. Koku hâlâ alamıyorum, ki düzelmesi uzun sürebilir.

Şimdi size denediğim her şeyi yazayım. Tam olarak hangisi işe yaradı bilmiyorum ama siz de hepsini deneyebilirsiniz. Zararlı şeyler değiller.

- Klima kullanıyorsanız mutlaka ortam nemlendirici alın, nemsizlikte burun felç oluyor.
- Deniz suyunu düzenli olarak burnunuza çekip genzinize kaçırmaya çalışın.
- Geceleri uyumak için naneli yağ gibi bir şey sürebilirsiniz burna.
- Burnunuzun içine zeytinyağı damlatmayı deneyin.
- İliadin'i aşama aşama bırakmak işe yaramayabilir. Aniden kesin.
- Sürekli sümkürmeye çalışmayın. Burnu kendi hâline bırakınca daha çok açılıyor.
Alerjiniz varsa söylediğim ilaçları deneyin. Sinüzit varsa Aferin Sinüs kullanın.
Mutlaka ama mutlaka papatya-viks buharını deneyin.
Bir soğanı ikiye kesip koklamaya çalışın. İçinde ne var ne yoksa boşaltır, rahatlama sağlar.
Son olarak, dediğim gibi kekik ve okaliptuslu yağı deneyin. Ama aşırıya kaçmadan kullanın. 

İşte benim İliadin maceram bu şekildeydi. Kendisiyle vedalaştım ve bu kadar kısa sürede burnumun açılacağını tahmin etmiyordum. Siz de kurtulmak istiyorsanız, inanın ki 2-3 gün zorluk çektikten sonra her şey yoluna giriyor.

Hoşça kalın :)

Bir de şunlara göz atsanıza :)

0 yorum